Uczniowie wszystkich poziomów od klasy III szkoły podstawowej do klasy III gimnazjum wzięli udział w pokazie „Niepodległa”. Gość z Fundacji Artystycznej „Pan Michał” z Pelplina, specjalista od historycznych rekonstrukcji, zachęcił obecnych, by określili, co znaczą słowa „niepodległość”, „wolność” i „niezawisłość”, a następnie zaprosił chętnych do udziału w inscenizacji ukazującej kluczowe momenty na drodze Polski do niepodległości. Dzięki rekwizytom w rodzaju broni i strojów z epoki, w tym mundurów, uczniowie mogli odegrać role głównych postaci sceny politycznej roku 1918, wcielić się do legionów Piłsudskiego, wybrać się do Paryża na konferencję ustalającą granice państwa polskiego czy stanąć do walki podczas bitwy warszawskiej w roku 1920.